İnsan, doğa ve tasarımın kusursuz uyumu

Üretim Süreci

Teknoloji ve Tesisler

Nurettin Usta Mobilya Grubu’nun üretim şirketi olan Numaş; profesyonellik ilkesi, yüksek teknolojisi ve otomasyon sistemiyle Nurus ürünlerini en yüksek seviyede verimlilik ve kalite ile üretmektedir.

Tüm üretim makineleri ve düzenekleri CE normlarına sahiptir. Çalışan güvenliği ön plandadır ve üretim tesisleri çevre dostudur. Tesislerdeki üretim kapasitesi, ayırt edici farklılıkları olan üretim süreci, makine otomasyonu ve enerji tasarrufu yapan teknolojisiyle Türkiye’nin en büyük ve teknolojik mobilya üreticisi olan Numaş, Avrupa’da ofis mobilyası üretimi yapan en modern üreticiler arasında yer almaktadır.

Metal Üretim

Sac işleme, metal profil işleme ve birleştirme işlemleri, son teknoloji ürünü CNC punch, lazer kesme ve büküm merkezlerinde veya esnek üretim merkezinde (flexible fabrication center) bilgisayar destekli tasarım (CAD) dosyalarına göre yapılmaktadır.

Robot kaynak hücrelerinde veya punta kaynak makinelerinde kaynaklı birleştirme veya mekanik montajlı yapılan ürünler son kontrolleri yapılarak elektrostatik tozboya veya istenen yüzey kaplama operasyonlarına teslim edilir.

Panel Üretim

Sunta, suntalam, MDF, kompakt laminat, akrilik, vb. levha malzemeler ürün spesifikasyonlarına göre kaba kesim (nesting), ebatlama (squaring), kenar bantlama, delik delme ve formlama işlemleri sonrasında temizlik ve ön montaj için kalite bölümüne sevk edilir. Üretimin tüm aşamaları bilgisayar kontrollü
CNC tezgahlarda gerçekleşir.

Ahşap Üretim

Müşteri talebine uygun olarak tüm ahşap kaplamalı ve lake ürünler CNC makinelerin ardından özenli el işçiliği ile üretilir ve
ahşap boyama tesisine teslim edilir.

Koltuk Üretim

Döşemeli ürünler ile ofis koltuklarının imalat ve montajı bu bölümde gerçekleştirilir. Poliüretan enjeksiyon, CNC kumaş kesim, tamamen arındırılmış havalandırma sistemli tutkallama üniteleri maksimum verimlilikte, doğaya saygılı üretim yapılmasını sağlar.

Ahşap Boyama

Ultraviyole kürlemeli cumba ve yüzey dolgu, astar boya tesisi düşük solvent emisyonu ve yüksek malzeme kullanım verimliliği ile hem çevreye duyarlı bir proses hem de dayanımı daha yüksek bir astar boya operasyonu sağlar. Renk hattı ile özel yapıdaki büyük hacimli projelere daha homojen ürün sağlama imkanı, robotik son kat boyama tesisi ve entegre kurutma sistemi ile tozsuz ortamda yüksek kalitede bitmiş ürün üretimi sağlanır.

Ayrıca formlu parçalar ve düşük adetli üretimler için su perdeli astar ve son kat boya kabinleri ile tozsuz kurutma kabinleri mevcuttur. Tüm yüzey hazırlama ve zımpara operasyonu havalandırmalı ve toz emiş sistemli özel zımpara odasında yapılır.

Toz Boyama

Özellikle enerji verimliliği, doğaya saygılı tasarımı ve prosesleri ile hem yüzey işlemde hem de elektrostatik tozboya operasyonunda yüksek kaliteyi
sağlayabilen modern bir üretim tesisidir.

Lojistik

Avrupa, Asya, Yakın Doğu, Rusya ve Afrika’nın merkezindeki konumu sayesinde Numaş büyük bir bölgesel lojistik avantajına sahiptir. ERP altyapısı içerisinde bulunan ‘depo yönetim modülü’ ve ‘lojistik modülü’ sayesinde üretimden teslim alınan ürünler sevkiyat aşamasına kadar geçen sürede ara depolama istasyonunda depolanır, sevkiyat öncesi kontrolleri yapılır ve sevkiyat zamanı ürünler barkotlu etiketler ile izlenerek yükleme ve sevk operasyonları takip edilir.

Tüm lojistik operasyonların entegre olarak siparişten itibaren ERP sistemiyle yönetilmesi sayesinde Numaş, büyük hacimli projeleri başarı ile
koordine edebilmektedir.

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.